Jedwabna pościel – jej zalety i właściwości

Jedwabna pościel – jej zalety i właściwości

Jednym z naturalnych i zarazem najbardziej luksusowych materiałów na całym świecie jest jedwab. To tkanina charakteryzująca się wyjątkową gładkością, miękkością i połyskiem, znana od ponad pięciu tysięcy lat. Niegdyś niezwykle popularna na królewskich dworach, gdzie zdobiła wytworne suknie, gorsety i okrycia wierzchnie władców. Jakimi właściwościami charakteryzuje się ten ekskluzywny materiał, jak rozpoznać jedwab i dlaczego warto zainwestować w jedwabną pościel? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jedwab – pochodzenie i historia

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to wykorzystywane od tysiącleci włókno stanowiło podstawę starożytnej gospodarki chińskiej. Według legendy tajemnica produkcji jedwabiu została odkryta przez żonę Cesarza Huang Di. Cesarzowa dostrzegła, że białe larwy bytujące na liściach drzew wytwarzają lśniące kokony. Kiedy przez przypadek jeden z nich znalazł się w jej herbacie, okazało się, iż z napoju można wyciągnąć błyszczącą nić.

W Chinach jedwabne włókno miało szczególne znaczenie i to nie tylko dlatego, że wykonywano z niego dostojne cesarskie szaty. Tkanina ta była wykorzystywana do produkcji sznurków, tasiemek, żyłek do łowienia ryb, a także strun przeznaczonych do instrumentów muzycznych. Co więcej, w starożytności jedwab był także poważanym środkiem płatniczym, równie ważnym niczym srebro czy złoto.

A czym dokładnie jest jedwab? To włókno pochodzenia zwierzęcego, które powstaje z kokonów wytwarzanych przez larwy motyli przez kilkanaście dni przed przepoczwarzeniem się w dorosłego osobnika. Co ciekawe, do wyprodukowania jednego kilograma czystego jedwabiu potrzeba blisko cztery tysiące gąsienic jedwabników.

Dlaczego jedwabna pościel jest tak wyjątkowa?

Prawdopodobnie z tego względu, że jest całkowicie naturalna, przyjazna zdrowiu i jednocześnie niesłychanie elegancka. Zarówno poduszka, jak i kołdra wypełniona jedwabiem to produkty najwyższej jakości, do których wyrobu nie używa się żadnych środków chemicznych, gdyż mogłyby one spowodować uszkodzenie delikatnych włókien. Wkłady pościeli składają się z rozciąganych włókien jedwabiu obszytego 200 lub 400Tc peraklem – równo poprzeszywanym, aby włókna jedwabiu się nie zbijały i pozostawały na właściwym miejscu. Kołdry jedwabne są ponadto niezwykle trwałe i wytrzymałe, dlatego mogą być użytkowane przez długie lata. Aby zachować je jak najdłużej w idealnym stanie, należy delikatnie prać je w zimnej wodzie z płynem przeznaczonym do jedwabiu. Wypłukana pościel powinna schnąć na płasko. Można pościel oddać również do czyszczenia w pralni lub odesłać do naszego sklepu w celu odnowienia. 

Włókna w pościeli z jedwabiu

W tym miejscu warto też dodać, że pościel z jedwabiu idealnie nadaje się dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do reakcji alergicznych, ponieważ pozwala uniknąć podrażnień i nie wywołuje uczuleń. Jedwab to czysta proteina, dlatego jest całkowicie odporna na zagnieżdżanie roztocz, grzybów czy pleśni. Aby dodatkowo zadbać o higienę miejsca spania, warto korzystać z protektora pod prześcieradło, których zabezpieczy przed przenoszeniem zabrudzeń z materaca. Oprócz tego poduszka z wypełnieniem jedwabnym nie wzmaga puszenia i plątania się włosów, co na pewno zainteresuje kobiety z długimi włosami. Mimo swojej gładkiej powierzchni wspaniale dostosowuje się do temperatury otoczenia – oznacza to, że latem przyjemnie chłodzi, a zimową porą doskonale rozgrzewa. 

W jaki sposób rozpoznać jedwab i jak go pielęgnować?

Naturalny jedwab jest zbudowany z białek, natomiast sztuczny z włókien pozyskanych z celulozy. To jednak nie jest jedyna cecha, na której podstawie można odróżnić prawdziwą tkaninę jedwabną od fałszywej. Czysty jedwab jest bardzo trudny do uszkodzenia, a nawet jeśli dojdzie do jego przypadkowego uszkodzenia, to włókna nie ulegają kruszeniu.

A jak czyścić jedwab? Ten luksusowy materiał najlepiej pielęgnować poprzez stosowanie delikatnych środków piorących. Niektórzy piorą go np. w szamponie, gdyż składa się z włókien białkowych podobnych do tych znajdujących się we włosach. Rezygnując z chemicznych detergentów, prania w pralce i mocnego tarcia, możemy mieć pewność, że nasza jedwabna pościel zachowa swoją wytrzymałość i estetyczny wygląd przez długi czas.

Nasze pościele jedwabne:

https://justafrica.pl/20-jedwabna-posciel

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi