Jak rozpoznać jedwab?

Jak rozpoznać jedwab?

Kupując produkt z jedwabiu, chcemy mieć pewność, że inwestujemy w wyrób wykonany z naturalnego włókna. Jak odróżnić prawdziwy jedwab od syntetyków?

Jak rozpoznać jedwab - trochę historii

Jedwab to włókno pochodzenia naturalnego, które odkryte zostało ponad 5000 lat temu w Chinach. Legenda mówi, że żona ówczesnego cesarza – Xi Lingshi, dokonała owego odkrycia, spacerując po ogrodzie z filiżanką zielonej herbaty. Niespodziewanie, do ciepłego napoju wpadł kokon jedwabnika i tak wszystko się zaczęło. Przez długi czas produkcją jedwabnych nici zajmowały się wyłącznie Chiny, a tajemnica procesu strzeżona była wyjątkowo pilnie. Ktokolwiek odważyłby się ją zdradzić, narażał się na śmierć. Przez długi czas wyroby z cudownej nici transportowane były z Chin do Bizancjum słynnym, liczącym 4800 km „Jedwabnym szlakiem”. W owych czasach cena jedwabiu równa była cenie złota. Nie było wtedy także wątpliwości, jak rozpoznać wyroby z jedwabiu z oczywistych względów – nie produkowano wtedy sztucznych zamienników.

Sztuka rozpoznawania jedwabiu - jak to zrobić?

Prawdziwy jedwab uchodzi za najbardziej ekskluzywny oraz wytrzymały materiał na świecie. Ci, którzy znają już charakterystyczną miękkość jedwabiu, najprawdopodobniej odróżnią sztuczną tkaninę od prawdziwej bez większych problemów za pomocą dotyku. Na oko sztuczny materiał niewiele może odbiegać od naturalnego, ale zdradzi go mocniejszy, mniej szlachetny połysk. Jedwabne ubrania doskonale oddychają, dlatego jeśli po założeniu nowej bluzki czy sukienki zaczynasz się pocić, najprawdopodobniej masz do czynienia z podróbką. Natomiast, jeśli wielokrotnie pierzesz jedwabną rzecz w pralce, wykręcasz ją lub prasujesz na sucho i nie powoduje to niszczenia tkaniny, to ewidentny znak, że jest ona wykonana z syntetycznego włókna. Naturalny jedwab rozpoznać można po tym, że wymaga delikatnego prania. Dość radykalnym testem jest sprawdzenie, jak zachowa się jedwab przy zetknięciu z ogniem. Prawdziwa tkanina palić się będzie tylko w momencie stykania się z ogniem oraz wytworzy typowy zapach spalonych włosów. Sztuczny odpowiednik będzie palił się dłużej i wytworzy swąd spalonego plastiku.

Pościel z naturalnym wypełnieniem jedwabnym powinna posiadać kilka cech, które potwierdzą jej autentyczność. Taka pościel będzie lekka, utrzyma odpowiednią temperaturę ciała zimą oraz latem. To wyjątkowa zdolność termoregulacji, której nie będzie posiadał sztuczny zamiennik. Poza tym materiał wykonany z tego włókna jest hipoalergiczny i higroskopijny, co oznacza, że doskonale odprowadza wilgoć oraz nie pozwala zagnieździć się roztoczom. Łatwo zgadnąć, że te cechy pozwolą rozpoznać jedwab. Bardziej subtelne sygnały poświadczające, że mamy do czynienia z produktem naturalnym to znaczna poprawa jakości snu. Alergicy, osoby z artretyzmem oraz wrażliwą skórą bardzo szybko poczują różnicę.

Sprawdzone źródła

Najbezpieczniej kupować jedwabne ubrania i przedmioty ze sprawdzonych źródeł. Cena to również istotna informacja, mówiąca, czy decydujemy się na włókno pochodzące od jedwabnika morwowego czy płacimy za syntetyczny odpowiednik. Sztuczny materiał może, co prawda, w jakimś stopniu urzekać, jednak nie zapewni prozdrowotnych właściwości, którymi obdarza nas naturalna tkanina.

Zobacz naszą ofertę pościeli jedwabnych!

https://justafrica.pl/20-jedwabna-posciel

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi