Jak prać jedwab?

Jak prać jedwab?

Jedno z najbardziej ekskluzywnych włókien na świecie, synonim klasy i stylu – to właśnie jedwab. Kochany przez wielbicieli pięknych ubrań oraz zdrowych rozwiązań do domu. Ta nić pochodzenia zwierzęcego to swoisty fenomen. Jednocześnie delikatna i wytrzymała, piękna i praktyczna. Z nici pochodzących od jedwabnika morwowego wytwarza się jedwabne ubrania, ozdobne poszewki na poduszki, krawaty czy wypełnienie bielizny pościelowej przeznaczonej dla alergików i osób wrażliwych. Jeśli chcemy, aby produkty wykonane z tego materiału posłużyły nam przez lata, musimy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Jak prać jedwab naturalny, aby zachował kształt, połysk oraz swoje wyjątkowe właściwości? Aby bezpiecznie czyścić ubrania wykonane z jedwabiu, należy surowo przestrzegać konkretnych zasad. Poniżej przybliżymy temat prania ubrań oraz innych produktów wykonanych z tego włókna.

Jak prać jedwab i suszyć? - pielęgnacja

Na początek wymieńmy podstawowe czynniki, które niszczą tkaninę:

  • tradycyjne środki do prania,
  • używanie pralki,
  • tarcie oraz wykręcanie,
  • prasowanie suchego materiału.

Jedwabne wyroby pierzmy ręcznie przy użyciu specjalnych środków do jego pielęgnacji. Do wypłukania resztek płynu doskonale nada się woda z niewielką ilością soku z cytryny oraz domieszką octu (można dosypać odrobinę soli). Należy zachować wyjątkową ostrożność - jeśli czyścić jedwab, to tylko według restrykcyjnych zasad. Ubrania zawsze wywijajmy na lewą stronę, używajmy wyłącznie letniej lub zimnej wody.

Odzież wykonana z tego materiału jest bardzo wrażliwa na namaczanie. Płukanie bluzki, sukienki czy innej części garderoby powinno trwać maksimum 4 minuty. Istotne jest także odpowiednie suszenie i prasowanie. Suszenie na słońcu uszkadza tkaninę. Najkorzystniej jest odcisnąć nadmiar wody ręcznikiem. Wystarczy położyć płasko wybraną część garderoby na ręcznik, przykryć drugim ręcznikiem od góry i docisnąć. Suszymy koniecznie na płasko. Jeśli mamy w planie prasować jedwabne rzeczy, zadbajmy o to, aby nie suszyć ich do końca. Materiał powinien pozostać lekko wilgotny. W kwestii temperatury prasowania - przestrzegajmy zaleceń z metki.

Dbanie o jedwabną pościel

Bieliznę pościelową z wypełnieniem jedwabnym obowiązują te same zasady. Jeśli decydujemy się nie oddawać kołdry czy poduszki do pralni, ale chcemy oczyścić je samodzielnie w domu, przestrzegajmy kilku prostych reguł:

  • zimna woda,
  • delikatne pranie pościeli, bez intensywnego zgniatania, tarcia czy wykręcania,
  • możliwie krótki czas namaczania,
  • suszenie na płasko.

Dobrą praktyką jest przewietrzanie pościeli 3 – 4 razy do roku.

Przechowywanie

Równie ważne jak odpowiednie pranie i suszenie produktów, w których występuje jedwab, jest to, jak je przechowujemy. Prać je odpowiednio to połowa sukcesu. Uszkodzenie jedwabnych ubrań ma miejsce pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku wolno stojących wieszaków lub otwartych szaf warto upewnić się, że odzież nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Ubrań z jedwabiu naturalnego nie należy składać - najlepiej wieszać je na ergonomicznych wieszakach wykonanych z gładkich materiałów. W ten sposób unikniemy mechanicznych uszkodzeń garderoby. Pościele i poduszki wypełnione jedwabnym włóknem przechowujmy w oddychających workach wykonanych z naturalnych materiałów, np. z bawełny.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę pościeli jedwabnych

https://justafrica.pl/20-jedwabna-posciel

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi