Kosmetyki z jedwabiem. Co musisz o nich wiedzieć?

Kosmetyki z jedwabiem. Co musisz o nich wiedzieć?

Jedwab kojarzy się przede wszystkim jako luksusowy materiał. Można go jednak spotkać nie tylko w sklepie odzieżowym, ale również na półce w drogerii. Stanowi wysoko ceniony dodatek do wielu kosmetyków takich jak kremy, balsamy, szampony i odżywki. Dzięki jego wyjątkowym właściwościom skóra staje się jędrniejsza, a włosy – przyjemne w dotyku. Jakie są inne cechy jedwabiu jako dodatku kosmetycznego?

Fibroina i serycyna – dwa tajemnicze składniki

Jedwab jest proteiną, która w ¾ składa się z fibroiny i w pozostałej części – z serycyny. Budowa tego białka jest zbliżona do białka ludzkiego, dzięki czemu jest tak efektywnie wchłaniane przez naskórek i włosy. Fibroina stanowi właściwy budulec jedwabiu. Składa się z tzw. białek fibralnych, które niezwykle skutecznie chłoną wilgoć. Dlatego jedwab odznacza się silnymi właściwościami nawilżającymi, co w największym stopniu decyduje o tak szerokim wykorzystaniu jedwabiu w kosmetyce. Molekuły fibroiny są na tyle duże, że nie przedostają się do naskórka, ale pozostają na jego powierzchni, zapewniając w ten sposób ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Z kolei serycyna jest spoiwem łączącym poszczególne włókna, z tego też względu nazywa się ją klejem jedwabnym. Serycyna ma głównie właściwości wygładzające i zmiękczające. Jest niezwykle pomocna w walce ze zmarszczkami i włosami o porowatej strukturze.

Jedwab pod różną postacią

Jedwab dodaje się do kosmetyków w formie sypkiej lub płynnej. W tym pierwszym przypadku nazywa się go pudrem, i jak nietrudno zgadnąć, stosuje się go przede wszystkim w kosmetykach do makijażu. Taki składnik otrzymuje się z drobnego zmielenia fibroiny. Jedwabny puder skutecznie matuje skórę i wchłania nadmiar sebum, dlatego doskonale nadaje się do cery tłustej. Dzięki temu twarz nabiera iście jedwabistego blasku. Zwiększa się również trwałość make-upu. Z kolei jedwab w postaci zhydrolizowanej, znanej również jako mleczko jedwabne, doskonale nawilża ciało. Dzięki temu, że skutecznie wygładza skórę, zapewnia efekt lekkiego odmłodzenia. Stosowanie kremów i balsamów z dodatkiem jedwabiu chroni przed ucieczką wilgoci z naskórka.'

Kosmetyki z jedwabiem najlepsze dla…

Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości jedwabiu w kosmetyce, można wyróżnić trzy jego główne zastosowania:

  • dla suchej skóry i suchych włosów – głównie ze względu na silnie nawilżające działanie tego składnika,

  • dla cery dojrzałej i zniszczonych włosów – jedwabna proteina w budowie przypomina białko ludzkie, dlatego skutecznie wypełnia zmarszczki, przyczynia się do poprawy jędrności skóry, a także odbudowuje naruszoną strukturę włosów,

  • dla cery tłustej i włosów przetłuszczających się u nasady – w tym przypadku polecane są kosmetyki z dodatkiem jedwabnego pudru, który niweluje efekty wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

W jakich kosmetykach stosuje się jedwab?

Proteina jedwabna jest wykorzystywana do różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych i oczyszczających, w tym głównie kremów do twarzy, balsamów, szamponów, odżywek do ciała i żelów po prysznic. Mniej znane zastosowania jedwabiu to:

  • tusze do rzęs – maskara z dodatkiem jedwabiu korzystnie wpływa na kondycję rzęs i odpowiada za prawdziwie zalotne spojrzenie;

  • kremy do rąk – regenerujące właściwości jedwabiu sprawiają, że kosmetyki z jego dodatkiem są w stanie szybko odbudować nawet najbardziej zniszczone paznokcie;

  • dezodoranty – jedwab koi skórę podrażnioną goleniem, a do tego skutecznie ją nawilża;

  • przedłużanie paznokci – proteina jedwabna jest stosowana w metodzie Fiberglass, czyli przedłużaniu paznokci przy wykorzystaniu włókna, które może być wykonane również z jedwabiu.

Jedwabne produkty to często kosmetyki naturalne, które wzbogaca się wieloma innymi składnikami, w tym na przykład wyciągami roślin. Takie właśnie preparaty można znaleźć w ofercie naszego sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z kosmetykami zawierającymi składniki pochodzenia naturalnego, w tym najwyższej jakości jedwab.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi