Jak dbać o koce bawełniane?

Jak dbać o koce bawełniane?

Obecnie najpopularniejszym materiałem pochodzenia naturalnego, wykorzystywanym w branży tekstylnej, jest bawełna. Nic dziwnego, jest ona dostępna w wielu wydaniach, charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a koszt jej produkcji jest niewielki. Jednak podobnie jak w przypadku innych tkanin, także bawełna powinna być odpowiednio pielęgnowana. Jak dbać o koce bawełniane, aby na długo zachowały estetyczny wygląd?

Charakterystyka bawełny

Jeśli nie interesujesz się zagadnieniami związanymi z przemysłem tekstylnym, to z pewnością nie masz dużej wiedzy na temat bawełny. O tym materiale słyszał praktycznie każdy, jednak niewiele osób zna sposób jego pozyskiwania oraz historię! Tkaniny bawełniane wytwarza się z włókna otaczającego nasiona rośliny o tej samej nazwie. Jej uprawa jest bardzo wydajna - wykorzystywane jest aż 90% suchej masy plonów.
Włókno to znane było już w czasach starożytnych, pierwsze wzmianki o wykorzystaniu go w powszechnym użytku pochodzą z 12 tys. lat p.n.e. z Egiptu. Był on powszechnie używany na terenach objętych strefą klimatu tropikalnego. m.in. w Meksyku, Indiach, czy w Afryce. Wraz z postępem kolonizacji Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się intensywna hodowla rośliny w południowej części kraju. Masowa produkcja bawełny przez Europejczyków miała miejsce od XIX wieku. Dzięki wynalezieniu przędzarki Brytyjczycy zaczęli wytwarzać hurtowe ilości tekstyliów na bazie bawełny, pozyskiwanej przede wszystkim w Indiach.

Dlaczego warto kupić koc bawełniany?

Chociaż koc kojarzy się głównie z wełną, to te wykonane z bawełny także cieszą się uznaniem ludzi. Są one bardzo przyjemne w dotyku oraz lekkie. Bawełna jest materiałem przyjaznym alergikom, nie uczula i jest idealna dla małych dzieci. Dodatkowo trzyma ciepło i dobrze przepuszcza powietrze. Niestety, na rynku często możesz spotkać się z produktem oznaczonym jako bawełniany, jednak zawierającym sztuczne domieszki. Im więcej tego drugiego składnika, tym koc bardziej traci na miękkości, dlatego najlepiej sięgać po modele wykonane w 100% z bawełny. Pledy i narzuty bawełniane wyróżniają się na tle innych również dzięki swoim wysokim walorom estetycznym. Koce te mają piękną, dzierganą teksturę, która jest nieco zbliżona do klasycznego splotu. Taki dodatek możesz wykorzystać praktycznie w każdym wnętrzu, szczególnie polecany jest do mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim.

Jak dbać o koce bawełniane?

Pielęgnacja koców bawełnianych jest mniej skomplikowana niż tych wełnianych. Nadal jednak musisz przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się ze swojego ulubionego pledu. Dzięki dużej wytrzymałości włókien bawełny tekstylia z niej wykonane można z powodzeniem prać w pralkach automatycznych, najlepiej w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. Z kolei prędkość wirowania należy ustawić na średnie obroty. Nowsze pralki mają osobny program do tego typu tekstyliów. Lepiej unikać suszenia automatycznego, znacznie skraca to żywotność tkaniny. Po wypraniu koc bawełniany możesz spokojnie wyprasować, na żelazku znajdziesz odpowiedni program. Jednak nie będzie to potrzebne, jeśli zaraz po wyjęciu z pralki porządnie wytrzepiesz pled oraz równomiernie rozłożysz go na suszarce. W kwestii przechowywania tekstyliów bawełnianych nie musisz stosować konkretnych wytycznych. Miej jednak na uwadze, że cieńsze koce z tego włókna mogą się bardziej gnieść, dlatego po wyjęciu z szafy może być konieczne ich przeprasowanie.
Wybór koca bawełnianego do domu to bardzo dobry pomysł, materiał wyróżnia się estetyczną strukturą, jest miękki, ciepły i przewiewny. Doskonale sprawdzi się także dla małych dzieci, nie wywołuje podrażnień i jest przyjazny dla alergików. Musisz jednak odpowiednio dbać o swój pled, dzięki temu będzie Ci służył znacznie dłużej. Możesz prać go w pralce i prasować żelazkiem, unikaj jednak suszenia automatycznego. Zawsze sprawdzaj też metkę, na której znajdziesz informacje od producenta koca, dotyczące jego pielęgnacji.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi