Jak rozpoznać bawełnę?

Jak rozpoznać bawełnę?

Tekstylia bawełniane są obecne w każdym domu, w końcu jest to jeden z popularniejszych materiałów. Z włókien bawełny wykonywane są nie tylko Twoje ulubione ubrania, ale też ręczniki, pościel czy koce. Mimo tak dużej popularności mało kto potrafi na pierwszy rzut oka stwierdzić jednoznacznie, że ma do czynienia z tą tkaniną, łatwo ją bowiem pomylić z innymi, zwłaszcza syntetycznymi. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak rozpoznać bawełnę.

Może się wydawać, że taka wiedza nie będzie przydatna, w końcu ubrania i tekstylia domowe muszą być zaopatrzone w metkę, która zawiera informację dotycząca składu produktu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy kupujesz ciuchy z drugiej ręki, z której usunięto etykietę, lub też znalazłeś w szafie kawałek tkaniny i chcesz z niej coś uszyć. Niestety, coraz częściej firmy odzieżowe oznaczają swoje wyroby jako 100% bawełniane, gdy w rzeczywistości zawierają one domieszki różnych innych materiałów, przede wszystkim syntetycznych. Na szczęście nie trzeba dysponować laboratorium chemicznym ani posiadać specjalistycznej wiedzy o branży tekstylnej, aby móc bezbłędnie rozpoznać bawełnę.

Kilka słów o bawełnie

Tkaniny bawełniany tworzy się z włókna pozyskiwanego z rośliny o tej samej nazwie. Pojawia się ono wokół nasion, kiedy bawełna jest już gotowa do zbioru - ma biały kolor i z wyglądu przypomina watę. Dawniej uprawa rośliny była możliwa jedynie w klimacie tropikalnym. W starożytności pola bawełny były popularne m.in. w Egipcie, Indiach oraz Meksyku. Obecnie dzięki selektywnej uprawie i dostępności środków chemicznych w postaci nawozów, bawełna uprawiana jest też w wielu innych rejonach świata, także w Europie.

Rozpoznaj bawełnę!

W przypadku materiałów bawełnianych o niepewnym składzie można wykonać kilka testów, które rozwieją Twoje wątpliwości. Najczęściej spotykamy się z tkaninami z dodatkiem syntetycznych domieszek, przede wszystkim poliestru. Już jego niewielka ilość wpływa na to, jak badany materiał będzie się zachowywać pod wpływem różnych czynników. Wszystkie czynności sprawdzające możesz z powodzeniem wykonać w domu, nie wymagają użycia specjalnych narzędzi czy chemicznych preparatów.
Już pierwszy kontakt z wyrobem tekstylnym pomoże Ci rozpoznać, czy rzeczywiście masz do czynienia z bawełną. Ta naturalna tkanina ma dość dużą tendencję do gniecenia się (większą niż poliester, jednak mniejszą niż len). Wystarczy wziąć ją do ręki i mocno potargać, a powinny pojawić się spore bruzdy, niemożliwe do wygładzenia bez użycia żelazka. W przypadku materiału z domieszką syntetyczną zagniecenia będą symboliczne.

Kolejny moment na test materiału to jego pierwsze pranie. Produkt odzieżowy wykonany w 100% z bawełny powinien się nieznacznie skurczyć, o kilka milimetrów, jest to naturalne dla tej tkaniny. Jeśli ubranie po wyjęciu z pralki pozostaje niezmienione, to najprawdopodobniej znajdują się w nim domieszki. W rozpoznaniu składu tkaniny pomocne będzie również pranie ręczne. Bawełna, w przeciwieństwie do włókien syntetycznych, ma bardzo dobrą higroskopijność, dlatego odzież po wyciągnięciu z wody powinna być bardzo ciężka i długo schnąć.
Ostatni punkt naszego poradnika to tylko ciekawostka, której nie polecamy sprawdzać w domu! Do przeprowadzenia próby wystarczy skrawek materiału i zapalniczka. Bawełna jako włókno naturalne po podpaleniu zachowuje się w sposób zbliżony do papieru. Jeśli po zajęciu ogniem tkanina szybko się spala i pojawia się jasny, wysoki płomień, to masz do czynienia ze 100% bawełną. Z kolei materiał z domieszką syntetyczną będzie topić się jak plastik, spalone nitki zbiją się w jednolitą masę.

Już od czasów starożytnych bawełna była cenionym włóknem, obecnie nadal cieszy się ogromną popularnością i jest w powszechnym użyciu. Mimo że nie jest ona drogim materiałem, to często jest wzbogacana o tańsze, syntetyczne domieszki. Aby przekonać się, czy masz do czynienia z tkaniną w 100% bawełnianą, możesz sprawdzić, jak reaguje na wodę, wyższe temperatury gniecenie, czy nawet podpalenie. 

Zobacz naszą ofertę pościeli jedwabnych!

https://justafrica.pl/20-jedwabna-posciel

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi