Baobab - drzewo życia

Baobab - drzewo życia

Nie jest konieczne bywanie w Afryce, żeby znać lub chociaż słyszeć o drzewach baobabach. 

Ja dowiedziałam się o istnieniu baobabów z przepięknej książki „Mały książę „ Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Jednak baobab to nie jest zła roślina, w realnym świecie jest to prawdziwe drzewo życia. 

Istnieje wiele legend na temat tego ogromnego drzewa. Wszystkie jednak legendy mówią głównie o jego wyglądzie. Powszechnie używa się określenia, że to „drzewo, które rośnie do góry nogami”. Jednak drzewo baobabu to znacznie więcej niż jego wygląd fizyczny, właściwości i mistyczne cechy. Ale rzeczywiście jest inspiracją dla kilku mitów i historii.

Mi podoba się o hienie, innym o rozgniewanym Bogu. 

Jedną z ludowych opowieści jest historia opowiadana przez rdzenną ludność o Bogu, który posadził drzewo baobabu na mokradłach, jednak drzewo narzekało, że jest zbyt mokro. Bóg dał mu szansę przesadzając drzewo wysoko w górach w śniegu i znowu drzewo lamentowało, że jest zbyt zimno. Wtedy Bóg postanowił zasadzić baobab na pustyniach Afryki, ale drzewo znowu skarżyło się, że warunki są zbyt surowe, a słońce zbyt gorące. Następnie Bóg wyrwał drzewo z ziemi i rzucił je przez Afrykę, aby rosło do góry nogami, tak jak dzieje się to dzisiaj.

Inną legendą jest historia sadzenia przez Boga drzew. Widząc jaki to ogrom pracy poprosił zwierzęta o pomoc. Hiena dostała baobab, jednak była tak niezadowolona, że wsadziła drzewo do góry nogami. 

Kolejną legendą jest znana i opowiadana historia baobabu, który zasadzony przez Boga podążał za nim, Bóg zniecierpliwiony przemieszczającym się drzewem wsadził go do ziemi do góry korzeniami, żeby już musiał zostać w miejscu. 

Ostatnią z przytoczonych przeze mnie opowieści jest historia pierwszego baobabu na ziemi, który wyrósł obok małego jeziora. Rósł coraz wyższy, aż zaczął zauważać inne drzewa. Niektóre były wysokie i smukłe, inne miały jaskrawe kwiaty, a jeszcze inne duże liście. Aż pewnego dnia ujrzał swoje odbicie w jeziorze, które wstrząsnęło nim aż do korzeni: Tam w lustrze jeziora ujrzał ogromny, gruby pień pokryty korą, który wyglądał jak pomarszczona skóra starego słonia; małe, drobne listki i blade, kremowe kwiaty.

Bardzo zdenerwowany baobab gorzko skarżył się do Stwórcy. „Dlaczego sprawiłeś, że jestem taki brzydki?” - chciał wiedzieć. „Dlaczego nie mogłeś uczynić mnie eleganckim jak palma z jej prostym i smukłym pniem? Dlaczego musiałeś uczynić mnie takim wielkim i grubym?” Zaprotestował baobab.

„Spójrz na mnóstwo jasnych i pięknych kwiatów ognistego drzewa! Co ze mną? Dlaczego nie mogłeś dać mi takich kwiatów? ”

Baobab szedł w kółko, zawodząc i narzekając na zły los. Kiedy zauważył owoce na drzewach figowych, jego oburzenie nie znało granic.

Bóg był coraz bardziej zirytowany zawodzeniem i narzekaniem baobabu, aż w końcu, zdecydowany uciszyć baobab na zawsze, zszedł na dół, wyrwał go z ziemi i ponownie zasadził do góry nogami. Od tego dnia baobab nie mógł już widzieć swojego odbicia ani narzekać. Od tamtej pory pracuje w ciszy,  spłaca swój pradawny występek będąc najbardziej użytecznym i pomocnym drzewem. 

Kwiaty baobabu kwitną w nocy. Buszmeni wierzyli, że każda osoba, która zerwie kwiaty, zostanie rozerwana przez lwy, ponieważ w kwiatach są duchy.

Wierzyli także, że jeśli wypijesz wodę, w której moczono pestki owocu baobabu, staniesz się potężny i będziesz chroniony przed krokodylami

W całej Afryce opowiada się różne rodzaje jego historii, aby wyjaśnić, dlaczego baobab jest tak niezwykły, a jednocześnie tak pomocny.

Długo mogłabym przytaczać różne historie. Jednak prawdą nie legendą jest działanie oleju baobabu, które znane jest od najdawniejszych lat. 

Olej z nasion baobabu - właściwości 

Olej z baobabu zawiera naturalnie występujące kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9, które poprawiają elastyczność i odbudowują zniszczoną skórę. Jest bogaty w witaminy A, D, E i F. Łatwo się wchłania, nie zatyka porów i pozostawia skórę gładką i przyjemną w dotyku.

Działanie oleju z pestek baobabu:

 • Doskonale goi podrażnioną, suchą i zrogowaciałą skórę
 • Silnie nawilża
 • Przeciwdziała trądzikowi, regulując nadmierne wydzielanie sebum.
 • Ujędrnia i napina zwiotczałą skórę
 • Odżywia i regeneruje zniszczone paznokcie.
 • Poprawia kondycję włosów

Występowanie oleju z nasion baobabu w kosmetykach Godding&Godding 

Olej z nasion baobabu (INCI: Adansonia Digitata Seed Oil) występuje w dwóch seriach, zarówno serii Baobab jak i EnRiched. 

Dzięki mocnemu działaniu regenerującemu olej z nasion baobabu wchodzi w skład:

 • kremu pielęgnującemu do ciała
 • kremu do rąk i paznokci
 • kremu odżywczemu do twarzy
 • odżywczego lotionu do ciała
 • masła do ciała
 • płynu do mycia rąk i ciała
 • szamponu
 • odżywce do włosów
 • mydła
 • olejku do masami
 • soli do stóp
 • kremu męskiego

Dla kogo kosmetyki z olejem z nasion baobabu?

Dla kogo więc jest olej z nasion baobabu? Zawarty w kosmetykach Godding & Godding jest dla każdego rodzaju skór. Jednak jest szczególnie dobry dla suchej, zniszczonej skóry i może być korzystny w przypadku egzemy i łuszczycy, łagodząc drobne oparzenia. Jego zbawienne działanie wspomagane jest przez proteiny jedwabiu wchodzące w skład kosmetyków G&G i inne wyciągi z afrykańskich roślin. Jedwab to niesamowity, jeden z najszlachetniejszych składników w kosmetyce. Dzięki swojemu składowi czyli bardzo zbliżonej ilości aminokwasów jaką zawiera ludzka skóra, jedwab idealnie współgra ze skórą. Stanowi doskonałe połączenie z olejem z nasion baobabu. 

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi