Heritage Day, Dzień Dziedzictwa

Heritage Day, Dzień Dziedzictwa

Co najbardziej kocham w Południowej Afryce? Jej różnorodność. 

Moim zdaniem dziś jest najpiękniejsze święto w RPA tj. Heritage Day, Dzień Dziedzictwa.

Na początek pozwól na trochę teorii i historii.

Pierwszy Dzień Dziedzictwa został ustanowiony w 1995 r. po pierwszych wolnych wyborach, które oznaczały koniec apartheidu i początek nowej demokracji.

Jednak pierwotnie 24 września był świętem dziedzictwa a ku czci znanego króla Zulusów Shaki. Data nie była przypadkowa, bowiem przypadała w przypuszczalnej dacie jego śmierci w 1828 r. Dzień 24 września obchodzony był hucznie w prowincji KwaZulu-Natal. Rokrocznie Zulusi spotykali się przy grobie Shaki pokazując w ten sposób, że pamięć o nim nie zaniknie. Król Zulusów Shaka zasłynął jako wielki wódz, który zjednoczył plemiona Zulu w spójny naród. 

Kiedy parlament południowoafrykański w 1995 r. uchwalił projekt ustawy o ustanowieniu oficjalnych świąt państwowych w Południowej Afryce, plemię Zulusów sprzeciwiło się, że „Dzień Shaka” nie został  w nim uwzględniony. Kompromis w końcu został osiągnięty, data została utrzymana, ale poszerzono znaczenie tego święta tak, aby objąć świętowanie dziedzictwa wszystkich ludów Południowej Afryki. W ten sposób przemianowano go na „Dzień Dziedzictwa”. Tego dnia zachęca się mieszkańców Afryki Południowej do świętowania swojej kultury i różnorodności ich wierzeń i tradycji w szerszym kontekście narodu należącego do wszystkich jego mieszkańców.

W przemówieniu z okazji Dnia Dziedzictwa w 1996 r. Były prezydent Nelson Mandela stwierdził: „Kiedy nasz pierwszy demokratycznie wybrany rząd postanowił uczynić Dzień Dziedzictwa jednym z naszych dni narodowych, zrobiliśmy to, ponieważ wiedzieliśmy, że nasze bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe ma głęboką moc pomocy w budowaniu naszego nowego narodu ”.

Republika Południowej Afryki jest niezwykle zróżnicowanym narodem, składającym się z wielu bardzo różnych grup kulturowych i ma jedenaście języków urzędowych (jeden z najwyżej ocenianych krajów na świecie). Bez wątpienia jest znany jako Rainbow Nation. (Ale o tym opowiem następnym razem). Pomimo wielu różnic między obywatelami, Republika Południowej Afryki ma silne poczucie jedności wokół wieloletnich tradycji.

Każdego roku rząd ogłasza specjalny temat na ten Dzień Dziedzictwa. Na przykład w 1995 roku tematem był Enoch Sontonga, autor hymnu narodowego Afryki Południowej. Jego grób został ogłoszony nowym zabytkiem narodowym, a jego muzyka i życie zostały zapamiętane.

Raz miałam okazję być w Afryce 24 września. Byliśmy w Kapsztadzie, wybieraliśmy się na jedną z licznych parad organizowanych na ulicach Miasta Matki. Jednak jak wiadomo w Kapsztadzie wjazd na Górę Stołową jest uzależniony od pogody i chmur, dlatego najpierw chcieliśmy pokazać gościom Kapsztad z Góry. Nie wyobrażasz sobie jakie piękne wrażenie zrobiły na nas dzieci, gdy ściśnięte tłumnie w kolejce na Górę zaczęły głośno ile sił w ich małych gardłach śpiewać hymn Południowej Afryki. Każdy turysta w wagoniku miał w oczach łzy wzruszenia. Przepiękne doświadczenie. Mam ogromną nadzieję, że kiedyś uda mi się uczestniczyć w paradzie ku czci Dnia Dziedzictwa.

24 września to wiecie święto dla mieszkańców RPA. Dziewczyny z Mia Mélange zawsze celebrują świąteczne dni zwłaszcza te, które pokazują jak piękny i różnorodny jest ten kraj. 

Wzory i kolory nawiązujące do tradycyjnych wzorów Afryki wyraźnie widoczne są na ręcznikach i narzutach Mungo. Szczególnie widoczne jest to na ręcznikach Itawuli czy narzutach Bakuba. 

Jestem wzruszona i zaszczycona mogąc reprezentować ten piękny kraj i jego dziedzictwo kulturę.  

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Najczęściej kupowane

Nowe produkty
Tagi